محبوب ترین مطالب

بیشترین امتیازها

  • مراحل طراحی حرفه ای وب سایت

  • SMO چیست ؟

  • Breadcrumb چیست ؟

  • کوتاه سازی و بهینه سازی آدرس URL صفحات

  • تاثیر هاست و سرور بر سئوی سایت

  • Anchor text چیست ؟

  • تاثیر طول عمر دامنه در سئو سایت

Saturday, 23 June 2018 12:56

قالب آماده بخریم یا قالب اختصاصی طراحی کنیم؟

(4 رای‌ها)

خرید قالب آماده و طراحی قالب اختصاصی

همیشه اولین سوال قبل از طراحی سایت این بوده که قالب آماده بخریم یا قالب اختصاصی طراحی کنیم. جواب های متداولی به این سوال داده میشود. هرکس به تناسب توانایی اش پاسخ میدهد. اگر کسی اصرار به استفاده از قالب اماده دارد، شاید توانایی طراحی قالب اختصاصی ندارد. به هر حال معایا و مزایای خرید قالب آماده و طراحی قالب اختصاصی را در ادامه بررسی میکنیم

خرید قالب آماده

معمولا برای خرید قالب آماده دو مسئله مطرح است. اینکه اورجینال بخریم و ترجمه کنیم یا از سایت های فارسی بخری. البته راه سومی هم هست که از سایت های روسی قالب به قیمت بسیار ارزان یا رایگان دانلود کنیم و استفاده کنیم که این موضوع از نظر امنیتی احتمال خطر دارد. به قالب های اینچنینی ، قالب نول میگویند.

قیمت قالب آماده

قالب آماده برای CMS های عمومی مانند جوملا و وردپرس حدود 35 دلار تا 50 دلار قیمت دارند. قالب های HTML بسته به کاری که روی آنها شده از 7 دلار شروع و معمولا بیش از 50 دلار نمیشوند. قالب های ادمین هم عموما حدود 25 دلار قیمت دارند. برخی سایت ها قالب ورد پرس و جوملا را به صورت اشتراک سالانه به فروش میرسانند. یعنی شما هزینه یک سال عضویت را میپردازید و تا یک سال هر قالب آماده ای که یک شرکت طراحی قالب ارائه میکند را دانلود میکنید. این بیشتر مناسب طراحان وب سایت است که از قالب آماده استفاده میکنند. سایت هایی مانند تم فارست، به ازای هر یک قالب یک بار از شما هزینه دریافت میکند.

اگر از سایت های ایرانی فروش قالب، قالب آماده بخرید، قیمت بسیار ارزان تر است. اما معمولا داخل قالب به نفع خودشان دستکاری های بدی میکنند. بسیاری از آنها قالب را تغییر میدهند و داخل آن بک لینک سایتشان را قرار میدهند. این لینک ها به صورت معمولی قابل دیدن نیستند و اغلب شما متوجه آنها نمیشوید.

هزینه ترجمه قالب آماده

قالب های آماده اورجینال اغلب ltr هستند و برای سایت های فارسی مناسب نیستند. باید ترجمه شوند. این ترجمه یعنی تغییراتی در CSS که در نهایت قالب را rtl کند. هزینه ترجمه بسته به قالب متفاوت است. زمان ترجمه نیز بین یک هفته تا یک ماه براورد میشود.

مزایای خرید قالب آماده

فروشگاه های قالب آماده مانند بوتیک لباس هستند، شما وارد سایت آنها میشوید و آنچه دوست دارید میخرید. به سرعت به سایت دلخواهتان میرسید. تنوع بسیار بالای قالب میتواند حتی انتخاب شما را سخت کند. چون قالب آماده است و شما یک کپی از آن را میخرید، قطعا هزینه بسیار پایین تری نسبت به طراحی اختصاصی قالب میپردازید. قالب های آماده عموما زیر 50 دلار هستند.

معایب قالب آماده

یک قالب آماده مانند یک لباس آماده است. شاید کاملا فیت تن سایت شما نباشد. گاهی باید از برخی ایرادهای آن گذشت کنید و آن را همانگونه که هست بپذیرید. برای ما فارسی زبانان اشکال اساسی دیگری نیز هست.  قالب های آماده نیاز به ترجمه دارند و همیشه در این ترجمه یک جای کار میلنگد. بالاخره یک گافی در ترجمه پیدا خواهد شد. ایراد دیگر بزرگی قالب نسبت به نیاز سایت شماست. این قالبها چند منظوره هستند. فایل های CSS بزرگی دارند که بتوان از آن برای هر کسب و کاری استفاده کرد و بتوان حسابی آن را تغییر داد. این برای سئو اصلا خوب نیست. فایل هایی در سایت شما لود خواهند شد که اصلا سایت شما نیازی به آن ندارد. یعنی سایت شما سنگین تر از چیزی که باید باشد خواهد بود.

طراحی قالب اختصاصی

در طراحی قالب اختصاصی باید کاملا پخته عمل کنید. یک دستورالعمل ویژه وجود دارد که باید به ترتیب رعایت شود. ابتدا کارفرما باید طرح دستی بزند که به آن وایرفریم میگویند. برای ایجاد یک وایرفریم باید مشاوره و آموزش دریافت کند. پس از اینکه کارفرما آموزش لازم و مشاوره لازم در زمینه پروژه اش را دریافت کرد و طرح دستی را زد، طراح گرافیک باید آن را تبدیل به یک فایل PSD کند. این فایل در اختیار کارفرما قرار میگیرد تا یا تایید یا اصلاحات مورد نیاز آن مطرح شود.

دقیقا مانند یک خیاط برای سایت شما لباسی کاملا فیت آن میدوزد. بسته به سناریو سایت شما هر تغییری در قالب آن ممکن است.

پس از تایید فایل PSD کار کد نویس سمت کاربری آغاز میشود. آن طرح PSD به HTML و CSS تبدیل میشود. سپس افکت سایت شما با JQuery کد و برنامه نویسی میشود. و مجددا از کارفرما تاییدیه دریافت میشود. اینجا قالب اختصاصی آماده استفاده است و پروژه آماده تحویل به واحد backend میباشد.

هزینه طراحی قالب اختصاصی

هزینه طراحی قالب اختصاصی با توجه به تعداد فایل ویو محاسبه میشود. برای یک سایت شرکتی به طور معمول اگر طراحی متداول باشد چیزی حدود چهار میلیون تومان هزینه خواهد داشت و البته حدود یک ماه نیز زمان خواهد برد.

مزایای قالب آماده

در توصیف مزایای قالب آماده همین بس که هویت بصری برند شما در سایت شما پیاده میشود و قالب سایت شما مانند لباسی است برازنده که کاملا فیت تن وبسایت شما طراحی شده است. از نظر سئو سایت، قالب اختصاصی بسیار سبک تر است، سریع لود میشود و تاثیر خوبی در سئو سایت شما خواهد داشت. فایل اضافه ندارد و تعداد درخواست سمت کاربر را کاهش میدهد.

معایب قالب آماده

اگر از هزینه و زمان بیشتری که برای طراحی قالب اختصاصی نسبت به خرید قالب آماده صرف میکنیم گذشت کنیم، میتوان به جرات گفت که طراحی قالب اختصاصی بدون ایراد است و انتخاب هر برندی اگر غیر از این باشد باید به مشاور تبلیغاتی اش شک کرد.

آخرین ویرایش در Saturday, 23 June 2018 16:44

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.