محبوب ترین مطالب

بیشترین امتیازها

  • مراحل طراحی حرفه ای وب سایت

  • SMO چیست ؟

  • Breadcrumb چیست ؟

  • کوتاه سازی و بهینه سازی آدرس URL صفحات

  • تاثیر هاست و سرور بر سئوی سایت

  • Anchor text چیست ؟

  • تاثیر طول عمر دامنه در سئو سایت

Saturday, 23 June 2018 12:26

مقایسه CMS عمومی و CMS اختصاصی

(2 رای‌ها)

مقایسه CMS عمومی و CMS اختصاصی

برای مقایسه دو نوع CMS باید فاکتورهایی برای این قیاس داشته باشیم. بر اساس هر فاکتور هر دو CMS را مقایسه میکنیم تا در انتهای این مقاله بتوانید CMS مناسب سایتتان را انتخاب کنید.

سئو

سایت هایی که CMS عمومی دارند تقریبا عالی و بر مبنای سئو طراحی شده اند ( مگر آنکه طراح سایت ناشی باشد و تخریبی انجام دهد ). CMS های عمومی برای سئو بسیار مقرون به صرفه تر هستند. افزونه های عمومی خوبی برای آنها ساخته شده است و به قیمت های بسیار ارزانی فروخته میشود.

اما CMS های اختصاصی باید زیر نظر یک کارشناس سئو تولید شوند. شاید شما ندانید که یک برنامه نویس backend قاعدتا هیچ چیزی از سئو نمیداند. کمتر شرکتی هست که برنامه نویس backend و UI کار در آن شرکت زیر نظر یک کارشناس سئو فعالیت کند. به طور کلی سایت هایی که CMS اختصاصی دارند عموما ضعف اصولی در زمینه سئو دارند و از آنجایی که به کسی اجازه دسترسی به کد های سایت را نمیدهند و خودشان نیز کارشناس متخصص سئو نیستند هرگز مشکل سایت حل نمیشود. البته همه شرکت های طراحی سایت مدعی بالاترین دانش سئو و طراحی سایت هستند. در این زمینه باید از ابزار گوگل برای بررسی نمونه کارهایشان استفاده کنید.

آموزش استفاده از ابزار گوگل برای بررسی سئو سایت

زمان اجرا

اگر CMS اختصاصی قبلا آماده شده باشد زمان اجرای پروژه با CMS اختصاصی و زمان اجرای پروژه با CMS عمومی یکسان است. اما اگر پروژه شما نیاز به یک CMS اختصاصی داشته باشد که سناریو آن آنقدر خاص باشد که آن شرکت نمونه اش را نداشته باشد، بسته به سناریو زمان خواهد برد. ضمنا توجه داشته باشید که سناریو های خیلی خاص بهتر است فقط با CMS اختصاصی اجر شوند.

انعطاف پذیری

انعطاف پذیری CMS های عمومی بسیار بالاتر از CMS های اختصاصی است. در جوملا و وردپرس با چند کلیک میتوان ماژول هارا جابجا کرد یا استایل کل سایت را تغییر داد. اما در CMS های اختصاصی هر تغییر ممکن است نیاز مند بازسازی وب سایت باشد.

امنیت

اگر CMS های عمومی را دائما آپدیت کنید، امن ترین CMS را خواهید داشت. اما اگر آپدیت نکنید بزرگترین حفره ها در سایت شما پدیدار خواهند شد. در مورد CMS های اختصاصی نیاز به آپدیت منظم نیست. اما مسئله امنیت در CMS اختصاصی مقوله ای نیست که بتوان در این مقاله در باب آن صحبت کرد.

هزینه نگهداری و پشتیبانی

هزینه نگهداری و پشتیبانی CMS های عمومی زمانی زیاد میشود که بخواهید یک آپدیت اساسی داشته باشید. معمولا آپدیت های اساسی برای جوملا و وردپرس ، دو سالی یک بار اتفاق می افتد که هزینه آن ممکن است تا دو میلیون تومان هم براورد شود.

به طور کلی هزینه نگهداری سی ام اس های عمومی و اختصاصی هر دو ناچیز است. CMS اختصاصی را فقط شرکت سازنده میتواند پشتیبانی دهد اما CMS عمومی را تقریبا هر طراحی توان پشتیبانی دارد.

اگر مشکلی برای یک سایت پیش نیاید، سالانه حدود کمتر از 500 هزار تومان هر وبسایت هزینه نگهداری و پشتیبانی و هاستینگ خواهد داشت.

هزینه طراحی و اجرا

هزینه طراحی یک سایت با CMS اختصاصی از 1 برابر تا 100 ها برابر یک CMS عمومی تعریف میشود. نکته اینجاست که طراحی UI هر دو نوع CMS به یک اندازه زمان و انرژی میبرد. آن چه باعث افزایش یا کاهش هزینه میشود مربوط به کد backend است.

Backend برای CMS های عمومی مانند جوملا از قبل ساخته شده است و شما پولی برای آن نمیدهید. یک بسته نصبی است که توسط طراح وب نصب و آماده بهره برداری میشود. اما برای CMS اختصاصی باید کد شود. یا قبلا شرکت طراح سایت آن را ساخته است که برای هر سایتی یک بار فقط آن را بهینه میکند یا برای اولین بار میخواهد برای پروژه شما آن را بسازد که قطعا بسته به سناریو پروژه شما برایتان هزینه تعریف خواهد کرد. معمولا هزینه یک CMS اختصاصی از 10 میلیون تومان آغاز میشود و در مورد سایت هایی مانند digikala تا بیش از یکصد میلیون تومان هم افزایش میابد. البته هستند کسانی که مدعی طراحی سایت های بزرگی مانند دیجیکالا هستند آنهم با مبالغ زیر 10 میلیون تومان. البته بوده است پروژه های بسیار کوچکی با با 4 میلیون تومان هم با CMS اختصاصی تهیه شده اند. اما CMS های عمومی با توجه به طراحی قالب اختصاصی یا خرید قالب عمومی هزینه ای بین 2 تا 10 میلیون تومان دارند. این اعداد و ارقام مربوط به هیچ شرکت خاصی نیست و پروژه شما باید در زمان تعریف پروژه قیمت گذاری شود. اینها فقط یک حدود قیمت بازار طراحی سایت است.

بار سمت سرور

لود یا باری که سمت سرور قرار میگیرد در هزینه های سرور نیز اهمیت دارد. در CMS های عمومی تعداد بسیار زیادی فایل وجود دارد که مورد نیاز شما نیست اما چون CMS عمومی است باید این فایل هارا در سرور نگه دارید. تعداد آنها به بیش از چند صد هزار فایل میرسد. به دلیل نوع طراحی این نوع سی ام اس ها، معمولا بار زیادی روی سرور خواهند داشت. اگر بخواهیم ساده بگوییم باید اینطور مطرح کنیم. اگر سایت شما بازدید بسیار بالایی دارد، شما مجبور به تحمل هزینه های زیاد نگهداری سرور برای سایتتان خواهید بود. اگر یک سایت معمولی با بازدید بسیار پایین دارید شاید CMS عمومی برای شما بسیار مناسب باشد.

یکی از رایج ترین اتفاقات این است که یک پروژه پس از بزرگ شدن از CMS عمومی به CMS اختصاصی مهاجرت میکند. مثلا اگر یک سایت خبری پر بازدید روی CMS عمومی مثل جوملا یا وردپرس باشد هزینه سرور(میزبانی) آن بیش از 4 برابر همان سایت روی یک CMS اختصاصی بهینه شده است.

CMS های عمومی ، برای هر بازدید از سایت، لود چند برابری روی منابع سرور مانند CPU و RAM دارند.

رنکینگ های جهانی

مطابق گزارش های رسمی، CMS های عمومی بیش از 80 درصد از وب را فرا گرفته اند. البته این دلیل بر خوبی یا بدی آنها نیست. به دلیل ارزانی و سرعت اجرای پروژه عموما از این CMS ها استفاده میشود.

آخرین ویرایش در Saturday, 23 June 2018 13:35

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.